Ajurvédikus tippek az erős immunrendszerért I.

Így tél vége felé a vitaminforrásaink kezdenek kiapadni. Ráadásul most a szokásosnál is fontosabb, hogy erős legyen az immunrendszerünk. Ezért most különösen oda kell figyelni magunkra, támogatni kell immunrendszerünket, felvértezni a vírusok, baktériumok támadásaival szemben.

Ehhez szeretnék most egy kis ajurvédikus segítséget adni:

Kezdjük a napot a nyelvünk megtisztításával. Erre a célra kapható már Magyarországon is az online boltokban speciális fém nyelvkaparó. Az egyszerűség kedvéért most a minden alkat számára alkalmas nemesacél nyelvkaparót ajánlanám. Ha nincs kéznél ilyen, az sem probléma. Míg beszerezzük egy egyszerű fém kiskanalat is segítségül hívhatunk ebből a célból.
Hogyan csináljuk? Fogjuk meg a nyelvkaparó két végét. Helyezzük a nyelvgyök közelébe, minél hátrébb tudjuk helyezni annál jobb. Majd nem erősen rányomva a nyelvre (nehogy megsérüljön) húzzuk az eszközt előrefele a nyelv csúcs irányába. Ezt a kaparó mozdulatot végezzük el 6-7 alkalommal, vagy addig amíg még sikerül összeszedni a nyelvről lepedéket, hogy eltávolítsuk az összes  a baktériumot, méreganyagot.

Képzeld el, hogy a nyelvedet befedő lepedék színe, állaga sokat elárul az életmódodról és egészségi állapotodról.

Mint bizonyára tudod a nyelv térképkén is működik, ami mutatja az egyes szervek állapotát. Miközben a nyelvkaparást végzed nem csak a szájüreged tisztítod meg a felgyülemlet méreganyagoktól hanem még az egyes szerveidet is  stimulálod a nyelvedre gyakorolt nyomással és masszírozó mozgással.

Olajrágás (Gandusha): Ha végeztél a nyelvkaparással, akkor folytasd a szervezeted megtisztítását a méreganyagoktól, azzal, hogy beveszel a szádba egy kis kanál olajat. Majd elkezded azt zubogtatni a szádban. Tartsd bent a szádban és „rágd”, öblögesd bent úgy, hogy a fogaid között is kicsit átszűrődjön, de nagyon vigyázz nehogy lenyeljed, mert tele van méreganyaggal. Kezdetben 2 percig próbáld végezni, majd fokozatosan növeld az időtartamot.
Mire jó ez? Az ajurvéda szerint eltávolítja a méreganyagokat a szájból, illetve a felsőtestből. Ezen túl sikeresen alkalmazzák évezredek óta a krónikus migrén, bőrproblémák, szájban lévő gyulladások (ínygyulladás, fogszuvasodás, fogkőképződés), reumatikus és ízületi problémák, fáradtság, tompaság, pajzsmirigy problémák esetén.

Bónusz: ha rendszeresen végzed ezt, az az arcbőrödre is pozitív hatással lesz, hisz átmozgatja az arcizmaidat, ezáltal feszesebbé teszi az arcbőrödet is.

A napot meleg vízzel folytasd. Éhgyomorra igyál meg egy nagy bögre meleg vizet. Ez segíti az immunrendszert. Ha nincs erős gyulladás a szervezetedben, akkor a meleg vízbe csavarj bele egy fél citromot. Ez nagyon jót tesz a májadnak. Segíti a méregtelenítését, vitalizálja. Ráadásul a szervezetnek jól fog jönni a C vitamin. Ne húzóra idd meg a vizet, hanem kortyolgasd el, mert csak így tud sejt szinten hatni.

Étkezz megfelelően: Most különösen ajánlott, hogy kerüld a hideg ételek és italok fogyasztását. (Ilyen pl. az este bekapott szendvics szalámival, sajttal esetleg pár karika uborkával a tetején.)  Helyette meleg, főtt ételeket és meleg italokat válassz.  Kerüld az olyan nyákosító ételeket, mint a tejtermékek, szénhidrátok, édességek, bő olajban sült ételek, félkész vagy előre csomagolt ételek. Fűszerek közül is a melegítő fűszereket javaslom, mint pl gyömbér, szegfűszeg vagy a fahéj. Ezek nem csak melegítő hatásúak energetikailag, de nagyon jó vírusölők is. Így duplán nyersz, ha ezeket választod a pirospaprika helyett, vagy mellett.  

Menj a friss levegőre.  Sétálj, amikor csak teheted menj a természetbe kicsit feltöltődni, kikapcsolódni. Sportolj. Ez lehet: gyors tempójú séta, kocogás, nordic walking, jóga. A lényeg rendszeresen végezd és ne kényszerből. Ne alakformálásra, hanem testi lelki feltöltődésre használd.

Olajozz. Az orrodba cseppents egy- egy csepp mandula olajat. (Nasya) Ha már náthás vagy inkább válaszd a mustármag olajat, vagy házilag is készíthetsz illóolajak segítségével orrcseppet magadnak. Ha teheted naponta végezz esténként olajos önmasszázst (Abhyanga), de természetesen olykor a párodat is bevonhatod, biztos tetszene neki egy kölcsönös masszázs. Csak pár percet vesz igénybe, de segít a stressz kezelésben, feszültségoldásban, táplálja a bőrt és méregtelenít. Tél idején a szezámmagolaj melegítő hatása miatt minden alkat számára jó választás. Még mindig az olajoknál maradva párologtass. Napközben az immunrendszer erősítése és fertőtlenítés céljából a citrom illóolaj tökéletes választás. A citrusok ráadásul a hangulatodat is javítják sőt a hormonháztartásodra is kiegyensúlyozólag hatnak. Ha már náthás vagy inhalálj pl eukaliptusz radiata illóolajjal. Azonban az illóoljakkal vigyázz, mert nem játékszerek, nagyon nagy koncentrációban van bennük jelen a hatóanyag és nem minden olajat lehet kisgyermek vagy éppen házi állat mellett használni. (Ezért célszerű szakembertől tanácsot kérni a célnak megfelelő illóolaj kiválasztáshoz. Rádásul egy konkrét probléma kezelése esetén a mono olajnál sokkal hatásosabb az olajkeverék, mert ott szinergiában hatnak az olajak.)

Pranayama: Végezz reggelente még reggeli előtt pár perces légzőgyakorlatot. (Kapalabhati, Bhastrika). Energetizálja a testet és az elmét, segítik a nyákok távozását az arcüregből és a  melléküregekből.

lotusayurvedayoga.hu | 2022 Minden jog fenntartva