Tény, hogy a lótuszvirág (szanszkrit nyelven: Nalíni) szemet gyönyörködtető üde látvány, de azért ennél jóval több. Egy szimbólum, már ősidők óta. Szimbóluma többek között a tisztaságnak, finomságnak, (újjá)születésnek, a lélek fejlődésének, öngyógyításnak, regenerálódásnak., termékenységnek, sőt magának az életnek. Úgy is szokták jellemezni, mint a női energia, a női teremtőerő szimbóluma, a női szépség megtestesítője. Mit tudhat ez a kis növény, amiért ekkora hírnévre tett szert? A lótusz nem a legkedvezőbb körülmények között -a sáros iszapos vízben él- de nyomorúságos körülményei ellenére gyönyörű szirmokat bont minden reggel és egész nap tündököl a nap fénye felé, majd esténként gyökerei segítségével ismét alámerül a zavaros, piszkos vízbe, hogy aztán másnap ismét szirmot bontson és teljes pompájában tündököljön míg a nap le nem bukik a horizont alá. Ez a ciklikus újjászületési képessége már az ókori népeket is lenyűgözte.
Az egyiptomi kultúrában a lótusz a nap újjászületését, a buddhizmusban az új kezdetet, újrakezdést, tisztaságot, míg a hinduizmusban a szépséget, a jólétet és az örökkévalóságot szimbolizálja. A buddhista filozófia szerint a lótusz az embert szimbolizálja, az isteni felé vezető úton.
Mire taníthat minket meg a lótuszvirág?
- Lásd, hogy a lótusz még a legrosszabb körülmények között is virágzik!
- Nem néz soha vissza, csak előre tekint.
- Az új kezdetet, valami új kezdetét, az élni akarást szimbolizálja.
- Emlékeztet minket arra, hogy van értelme a küzdelemnek, a kitartás meghozza a gyümölcsét.
- Törekedj arra, hogy megvalósítsd, életed, az itt léted valós célját, törekedj arra, hogy a mindennapi élet banális történései, problémái, ne térítsenek le utadról, hogy emberként a lótuszvirághoz hasonlóan szirmokat bonthass és sugározd belső fényedet a külső környezeted felé.
- Hozd egyensúlyba a tested, elméd és a lelked. Maradj érintetlen a mindennapi élet gondjaitól, ahogy a lótusz virág is érintetlen az őt körülvevő körülményektől, csak a fényre koncentrál.
A lótuszvirág jól szimbolizálja tehát a jogik vagy joginik eszményképét, azt az embert, aki úgy él a világban, hogy nem bonyolódik abba bele, tudja, hogy ő teremti gondolataival a világát.
„ Aki úgy cselekszik, hogy minden tettét Brahmannak ajánlja fel elhagyva a ragaszkodást, azt bűn nem szennyezi, mint ahogy a víz sem szennyezi be a lótuszlevelet.”
Bhagavad Gítá 5.10
A víz a ragaszkodást jelképezi, a virág pedig ennek leküzdését.
Rózsaszín lótuszvirág (szanszkrit neve: padma):
A rózsaszín lótuszvirág magába foglalja a fehér lótusz tisztaságát és teljességét, valamint a piros lótuszban rejlő erőt, szenvedélyt. Laksmi, aki a jó szerencse, bőség (anyagi, egészség) istennője egy teljesen kinyílt rózsaszín lótusz közepében ül jobb kezében egy lótuszvirágot tartva.